Warning: get_current_user() has been disabled for security reasons in /home3/amarppco/public_html/wp-content/plugins/content-aware-sidebars/lib/freemius/includes/class-fs-logger.php on line 89

Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home3/amarppco/public_html/wp-content/plugins/content-aware-sidebars/lib/freemius/includes/class-fs-logger.php:89) in /home3/amarppco/public_html/wp-content/plugins/cforms2/cforms.php on line 87

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home3/amarppco/public_html/wp-content/plugins/content-aware-sidebars/lib/freemius/includes/class-fs-logger.php:89) in /home3/amarppco/public_html/wp-content/plugins/cforms2/cforms.php on line 87
طراحی پرسشنامه و انجام نظرسنجی - شرکت آمار پژوهان پارسیان

طراحی پرسشنامه و انجام نظرسنجی

پرسشنامه نقش کلیدی در فرآیند جمع آوری داده دارد. یک پرسشنامه مناسب می تواند بطور موثر داده های لازم را با حداقل خطا جمع آوری کند. پرسشنامه مطلوب می تواند کد گذاری و ثبت داده را تسهیل کند و منجر به کاهش هزینه ها و زمان لازم برای جمع آوری و پردازش داده شود. بزرگترین مشکل در طراحی یک پرسشنامه ترجمه اهداف مورد نظر تحقیق در یک ساختار مفهومی و روش تحقیق مناسب برای انجام مطالعه است.
قبل از طراحی پرسشنامه، شما باید کل تحقیق را برنامه ریزی کنید که لازم است اهداف تحقیق، داده های مورد نیاز و روش انجام تحقیق مشخص شود. هنگامی که پرسشنامه طراحی شد، باید قبل از شروع جمع آوری داده کیفیت آن مورد بررسی قرار گیرد.
ملاحظات زیادی باید در هنگام طراحی یک پرسشنامه مورد توجه قرار گیرد. در ادامه فهرستی از برخی ویژگی های کلیدی لازم توجه در این رابطه بررسی می شود.

بخش نگارش طراحی پرسشنامه و انجام نظرسنجی شرکت آمار پژوهان پارسیان از گروه متخصصین محتوا تشکیل می‌شود که دوشادوش شما برای ایجاد آگاهی از نظرات مخاطبین یا مشتریان شرکت، موسسه یا سازمان شما فعالیت می کند. این گروه با توجه به اهداف مدّ نظر شما در طرح سؤال، پرسش‌هایی رسمی یا غیر رسمی را در پرسشنامه مطرح خواهد کرد.

شرکت آمار پژوهان پارسیان با ارائه خدمات نظرسنجی و طراحی پرسشنامه، روش‌های قابل اعتماد گردآوری داده‌ها و دیگر رویه‌ها در به دست آوردن داده‌های معتبر به یاری شما می‌آید.

مشاورین ما با اتکا بر تجربیات فراوان در زمینه خدمات نظرسنجی و طراحی پرسشنامه، نهایت تلاش خود را به کار خواهند بست تا اطمینان حاصل شود که پرسشنامه یا نظرسنجی‌تان داده‌های مفید و نتایج دقیق را به دست خواهد داد. شایان ذکر است که در صورت نیازدیگر روش‌های گردآوری داده‌ها را علاوه بر نظرسنجی نیز مد نظر قرار خواهد گرفت. متخصصین طراحی نظرسنجی در شرکت آمار پژوهان پارسیان بهترین خدمات نظرسنجی را با به روز بودن و آگاهی از آخرین متون تخصصی درباره‌ی طراحی و روش‌شناسی نظرسنجی ارائه می‌دهند.

شرکت آمار پژوهان پارسیان این اطمینان خاطر را به شما می‌دهند که پرسش‌های نظرسنجی‌تان به شیوه‌ای عرضه شوند که قدرتمندترین تحلیل‌های آماری داده‌ها را امکان‌پذیر خواهند ساخت.

  • شما اطمینان می یابید که داده‌های گردآوری شده‌تان به خوبی پاسخگوی پرسشنامه پژوهشی مدّ نظرتان خواهند بود.
  • اعتماد خواهید یافت که پرسشنامه و نظرسنجی‌تان به گونه‌ای تنظیم می‌شود تا دریافت صحیح‌ترین پاسخ‌ها را تضمین کند.

questionnaire

اصول و چگونگی طراحی پرسشنامه

نظرسنجی‌ها و نظرخواهی‌ها پرسشنامه‌های استانداردی هستند که برای ثبت نظرات و دیدگاه‌های مشتریان، مخاطبین یا جامعه آماری مورد نظر، مورد استفاده قرار می‌گیرند. نظرسنجی‌ها و نظرخواهی‌ها می‌توانند با توجه به اهداف و نوع فعالیت یا مطالعات شما، حال و هوایی غیر رسمی یا رسمی برای طرح سؤال داشته باشند.

نظرسنجی‌ها و نظرخواهی‌های به عمل آمده از مشتریان روش ارزشمندی برای آگاهی از واکنش و دیدگاه کاربران و مصرف کنندگان در مورد فراورده‌‌ها و محصولات، خدمات، ویژگی‌های وب سایت یا موضوع‌های مرتبط با فعالیت یا صنعت شما در قالب پرسشنامه به شمار می‌روند. نظرسنجی‌های جالب و مفرح از قابلیت به اشتراک‌گذاری بالایی برخوردارهستند و چنانچه در صدد ارسال نتایج نهایی نظرسنجی برای شرکت کنندگان هستید، روش سودمندی برای گردآوری ایمیل‌ها یا اطلاعات تماس با پاسخ دهندگان محسوب می‌شوند.

نظرسنجی روش ارزشمندی برای آگاهی یافتن از نظر مردم درباره تقریباً هر موضوعی با استفاده از انواع پرسشنامه است. منظور شما خواه تهیه نظرسنجی‌های کارکنان یا مصرف کنندگان باشد، خواه انجام تحقیقات بازاریابی یا ارزیابی‌های برنامه‌ای، مشاورین طراحی نظرسنجی در شرکت آمار پژوهان پارسیان آماده کمک کردن به شما در تمامی این زمینه‌ها و مسائل دیگر هستند.

طراحی پرسشنامه برای پایان نامه

در زمان نگارش پایان نامه نباید گنجاندن پرسش‌های مناسب نظرسنجی در اثر پژوهشی خود را فراموش کنید، چرا که این پرسشنامه یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز در پژوهش‌تان را ثبت و گردآوری کنید. در عین حال، تدوین پرسشنامه موضوعی نیست که بتوان با کم کاری و بی‌توجهی از کنار آن گذشت؛ همواره به خاطر داشته باشید که سودمندی پرسشنامه‌ی نظرسنجی است که کیفیت نتایج را تعیین می‌کند و صرفاً داشتن یک پرسشنامه ، تضمین کننده دستاوردی موفقیت‌آمیز نیست. اگر در زمینه نحوه نگارش پرسشنامه تجربه کافی ندارید، می‌توانید از خدمات شرکت آمار پژوهان پارسیان در این زمنیه کمک بگیرید. بررسی کردن پرسشنامه تهیه شده برای انجام تحقیق یک مرحله مهم در طراحی پرسشنامه است. این بررسی می تواند بر روی کل پرسشنامه یا فقط یک بخش از آن انجام شود. بررسی کردن پرسشنامه تهیه شده برای انجام تحقیق یک مرحله مهم در طراحی پرسشنامه است. انجام این کار به پیدا کردن کلمات ضعیف یا عدم مرتب بودن سوالات و هم چنین شناسایی خطاهای موجود در ساختار و دستورالعمل پرسشنامه برای تعیین مشکلات مربوط به عدم توانایی یا عدم تمایل پاسخ دهنده در ارتباط با پاسخگویی به سوالات، و پیشنهاد گروه های پاسخ اضافی که می تواند از قبل در پرسشنامه کد گذاری شود، کمک می کند و مسائل مربوط به طول مدت مصاحبه و مشکلات امتناع افراد شرکت کننده در تحقیق نسبت به پاسخگویی به سوالات را مشخص می کند. این بررسی می تواند بر روی کل پرسشنامه یا فقط یک بخش از آن انجام شود. به هر حال بررسی کامل پرسشنامه در برخی مواقع خاص برای انجام تحقیق لازم و ضروری است.

تخصص شرکت آمار پژوهان انجام انواع  پرسشنامه و نظرسنجی‌های را شامل می‌شود از جمله :  پرسشنامه های پژوهشی، مقایسه زوجی، رضایت مشتری، مدیریت دانش، بازاریابی، روان سنجی، رضایت شغلی، طراحی صنعتی و دیگر پرسشنامه ها. اعضاء گروه حرفه‌ای ما متشکل از کارشناس‌های آمار مجرب، پژوهشگران نظرسنجی مقطع دکتری و دیگر متخصصین پژوهشی هستند که در طراحی انواع نظرسنجی های تخصصی مشارکت خواهند کرد. خدمات ما از بررسی مؤثر و نقد سازنده‌ی پرسشنامه‌ی تهیه شده توسط مشتری تا طراحی مطالعاتی تمام عیار و نگارش پرسشنامه از ابتدا تا انتها را دربرمی‌گیرند.

ما در شرکت  آمار پژوهان پارسیان با پشتوانه تجربه فراوان و بهره‌گیری از متخصصین کارآزموده و بر اساس اصول انجام نظرسنجی علمی پرسشنامه‌هایی را در کمال مهارت تدوین می‌کنیم که قابل فهم هستند، به دقت تنظیم شده اند و به منظور نظر سنجی موثر از پارامتر های  صحت اندازه‌گیری برخوردار هستند.

نحوه طرح سؤال

یکی از مهمترین عوامل در هر پرسشنامه طراحی سوالات واقعی تحقیق است. این سوالات و نحوه نگارش آنها باید از نظر مفهومی برای درک خواننده ساده باشند و امکان پاسخگویی راحت به این سوال ها وجود داشته باشد. نحوه نگارش یک سوال به این دلیل بسیار اهمیت دارد که نگارش سوال با یک شیوه متفاوت می تواند نتایج کاملاً متفاوت به همراه داشته باشد. هنگام نوشتن سوالات باید به مسائل زیر توجه کرد:

  • کلمات اختصاری و خلاصه شده: همواره سعی کنید از شکل کامل کلمات اختصاری و خلاصه شده در طراحی سوال های تحقیق استفاده کنید.
  • کلمات پیچیده و تخصصی: از به کار بردن کلمات تخصصی و پیچیده در سوال ها خودداری نکنید.
  • حفظ چارچوب پاسخگویی به سوالات: سعی کنید تمام جزئیات مربوط به چارچوب پاسخگویی به سوالات را هنگام طراحی پرسشنامه در نظر بگیرید.
  • سوالات خاص: چارچوب پاسخگویی به یک سوال فقط مربوط به طرح جزئیات خاص نیست. بلکه به منظور ایجاد الگوی پاسخ دهی یکنواخت به کل نمونه، گاهی اوقات لازم است نحوه پاسخ گویی به سوالات نیز در پرسشنامه مشخص شود.
  • سوالات دو گانه: گاهی اوقات هنگام طراحی پرسشنامه می توان در هر سوال به جای یک مسئله دو مفهوم را مورد بررسی قرار داد. در برخی موارد پاسخ به همه قسمت های سوال مشابه است. اما گاهی اوقات نیز ممکن است فرد دو جواب بسیار متفاوت به سوال بدهد که امکان تفسیر نتایج سوال را دشوار می کند. به همین خاطر بهتر است اینگونه سوالات به دو سوال تفکیک شوند.
  • سوالات سطح بالا: طرح سوالات سطح بالا می تواند بر نتایج پرسشنامه تهیه شده تاثیرگذار باشد و باید حتی الامکان از طرح این سوالات خودداری شود.
  • سوال های باز یا بسته: معمولاً دو نوع سوال وجود دارد که عبارت از سوال باز و سوال بسته است. سوال های باز به پاسخ دهنده این امکان را می دهد که سوال را با بیان خود پاسخ دهد. سوال های بسته می تواند مجموعه ای از پاسخ ها را در اختیار پاسخ دهنده قرار دهد و به این ترتیب از وی خواسته می شود یکی از این پاسخ های در نظر گرفته شده را برای پاسخگویی به سوال انتخاب کند.

پژوهشگر باید بتواند سوالاتی را برای درج در پرسشنامه انتخاب کند که بهترین اطلاعات ممکن را از پاسخ دهندگان به دست آورد. متخصصین شرکت آمار پژوهان پارسیان سوالات پرسشنامه را کاملا دقیق و مرتبط با موضوع پژوهش مطرح میکنند و با در نظر داشتن هدف، پرسش‌های مناسب را در جهت دریافت پاسخ‌های صحیح در پرسشنامه میگنجانند. خدمات نگارش پرسشنامه همچنین فهرست دقیقی از جزییات ضروری را در اختیارتان قرار می‌دهد که اطلاعات مورد نیاز شما را فراهم خواهد کرد، پاسخ دهندگان را هدف قرار خواهد داد و موجب تسهیل برقراری ارتباط شما و آنان خواهد شد.

هزینه

خدمات ما شامل مشاوره در زمینه‌ی حجم نمونه و متعادل کردن نظر سنجی، تطابق آمارگیری، مشاوره تحقیقات بازاریابی برای آگاهی، برندسازی، راه‌اندازی تولید و دیگر امور مطالعاتی، بازار سنجی، نگارش پرسشنامه و ارائه پیشنهاد و مشاوره در زمینه‌ی مطالعات پژوهشی  آمار گیری و  نظرسنجی می‌شوند. در صورت تمایل جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص خدمات پرسشنامه، نظرسنجی و هزینه این خدمات با ما تماس بگیرید. کارشناسان آمار و نویسندگان و ویراستاران ما آماده خدمت‌رسانی به شما با منصفانه ترین هزینه، در زمینه طراحی پرسشنامه های استاندارد هستند.

 در مورد این مطلب پرسش خود را مطرح کنید

tjtj
 
طرح توجیهی
درخواست خدمات 
همکاری با ما
تلگرام آمارپژوهان
مشاوره تلفنی
درگاه پرداخت