آموزش نرم افزار SmartPLS

نرم افزار SmartPLS نرم افزاری کاربردی برای طراحی مدل های معادلات ساختاری (SEM) در یک محیط کاربری گرافیکی (GUI) است. این مدل ها می توانند با استفاده از روش تحلیل کمترین توان های دوم جزئی (PLS) ارزیابی شوند. این نرم افزار در یک پروژه انجام شده در موسسه مدیریت عملکرد و سازمان ها در دانشگاه هامبورگ آلمان طراحی شده است. نرم افزار SmartPLS از تکنولوژی WebStart جاوا استفاده می کند. بنابراین، امکان استفاده از این نرم افزار بر روی همه سیستم های عامل وجود دارد و آخرین نسخه این نرم افزار همواره قابل استفاده می باشد.

مدل سازی با PLS چیست؟

118

مدل سازی الگوی کمترین توان های دوم جزئی (PLS) که به عنوان مدلیابی معادلات ساختاری PLS نیز شناخته می شود (PLS-SEM)، یک تکنیک مدل سازی معادلات ساختاری پیش بینی گرا است. این مدل بر اساس الگوریتم کمترین توان های دوم جزئی کار می کند که توسط هرمان ولد (Herman O A wold) طراحی و معرفی شده است. الگوی کمترین توان های دوم جزئی بطور گسترده در تحقیقات تجاری و علوم انسانی به منظور پیش بینی متغیرهای پنهان درون زاد و نیز تست روابط موجود بین متغیرهای پنهان (تحلیل علّی) مورد استفاده قرار می گیرد. این الگو، یک تکنیک قوی است که امکان اندازه گیری ساختمان داده ها را فراهم می کند.

ویژگی های جدید نرم افزار SmartPLS

ایجاد مدلیابی مسیر با روش PLS هیچگاه ساده تر از اکنون نبوده است. محیط کاربری گرافیکی نوآورانه این نرم افزار به شما اجازه می دهد یک مدل برای خود در طول چند دقیقه ایجاد کنید. کار کردن با ویرایشگر مدل SmartPLS واقعاً برای کاربران جذاب است.

 • مدیریت پروژه ها به صورت کاملاً حرفه ای: مرورگر جدید SmartPLS به شما امکان می دهد بطور حرفه ای پروژه های خود را مدیریت و اداره کنید. با یک کلیک شما می توانید یک پروژه جدید ایجاد کنید، مجموعه داده های خود را به نرم افزار وارد کنید، و نیز از این داده ها برای پروژه های SmartPLS خروجی و ورودی بگیرید. کار کردن با پروژه ها هیچگاه از شرایط فعلی در نظر گرفته شده در این نرم افزار ساده تر نبوده است.
 • دسترسی به آخرین روش های PLS برای تحلیل: نرم افزار SmartPLS نسخه 3 شامل آخرین امکانات طراحی شده برای تحلیل است که برای مثال در این زمینه می توان از ماتریس تحلیل اهمیت عملکرد (IMPA)، تحلیل چند گروهی (MGA)، مدل های جزئی سلسله مراتبی، مدل های مرتبه دوم، روابط غیر خطی (برای مثال تاثیرات درجه دوم)، تحلیل تایید چهار مرحله ای (CTA)، بخش بندی ترکیب محدود (FIMIX)، و بخش بندی پیش بینی گرا (POS) نام برد. این نسخه از نرم افزار، قوی ترین و سودمندترین حالت آن نسبت به گذشته است.
 • مشاهده مستقیم نتایج در پنجره مدل سازی جدید SmartPLS: آیا شما هم جزء آن دسته از افراد هستید که دوست ندارید نتایج تحلیل خود را به صورت جامع مشاهده کنید؟ در صورت تمایل به انجام این موضوع از پنجره مدل سازی جدید نرم افزار SmartPLS استفاده کنید. در این پنجره بسیاری از گزینه ها برای نمایش مستقیم نتایج مربوط به الگوی مدل سازی PLS به صورت گرافیکی در نظر گرفته شده است. شما همچنین می توانید نتایج الگوی مدل سازی PLS را به صورت گروهی بطور مستقیم مشاهده کنید و روابط قوی موجود بین این مدل ها را مشخص نمایید.
 • گزارش های جدید و امکان گرفتن خروجی مستقیم به نرم افزار اکسل: نسخه جدید نرم افزار SmartPLS امکان دسترسی سریع به نتایج را فراهم می کند. در این نسخه از هایپر لینک ها می توان برای دسترسی مستقیم به نتایج خاص استفاده کرد. آیکون های گرافیکی ارائه شده در این رابطه به شما امکان دسترسی سریع به نتایج تحلیل ها را می دهد. این نسخه از نرم افزار یک ویژگی جذاب جدید نیز در اختیار شما قرار می دهد که شما می توانید بطور مستقیم تمام نتایج گزارش شده را در یک فایل اکسل ذخیره کنید.
 • دریافت تمام اطلاعات مورد نیاز: شما احتمالاً به دنبال این هستید که بدانید تا چه میزان استفاده از ویژگی های متنوع قدرتمند تحلیل و تهیه گزارش در نرم افزار SmartPLS دشوار است. محیط کاربری نسخه جدید این نرم افزار ساده است و در آن توضیحات کافی در زمان شروع کار با یک الگوریتم و مستندسازی توضیح ها با استفاده از همه روش ها در نظر گرفته شده و به همراه آن تنظیمات مشخصی نیز وجود دارد که شما می توانید از آنها برای دستیابی به نتایج مورد نظر خود استفاده کنید.

119

دوره آموزشی نرم افزار SmartPLS

این دوره در شرکت آمار پژوهان پارسیان برای سطح مقدماتی تا پیشرفته مدل یابی مسیر با روش PLS در نظر گرفته شده است. برای شرکت در این دوره و کار با مدل سازی این نرم افزار، نیازی به تجربه قبلی نیست، اما داشتن این تجربه می تواند برای فرد مفید باشد. این دوره تحت نظارت شرکت آمار پژوهان پارسیان و در محل همین شرکت برگزار می شود. هدف این دوره آموزش کاربردی مدل سازی با نرم افزار SmartPLS است که به منظور آموزش سریع کار با این نرم افزار و ارائه راهنمایی های مقدماتی تا پیشرفته در این رابطه در نظر گرفته شده است. در شرکت آمار پژوهان پارسیان علاه بر دوره آموزشی کلیه خدمات مربوط به مدل یابی مسیر با روش PLS به محققان، مدیران و دانشجویان ارائه می گردد.

رئوس مطالب بررسی شده در این دوره آموزشی به شرح زیر هستند:

 1. معرفی مفاهیم پایه مدل سازی با روش PLS
 2. ارزیابی مدل با روش PLS
 3. بوت استرپ
 4. روش PLS
 5. تاثیرات میانی و تحلیل های چند گروهی (MGA)
 6. مدل های مرتبه دوم، MGA، داده های نا همگن
 7. مدل یابی غیر خطی با روش PLS با Rcmdr در PLS-GUI


در مورد این مطلب پرسش خود را مطرح کنید

tjtj
 
طرح توجیهی
درخواست خدمات 
همکاری با ما
تلگرام آمارپژوهان
مشاوره تلفنی
درگاه پرداخت