آموزش نرم افزار microfit

اقتصاد سنجی یکی از شاخه های علم اقتصاد است که امکان تجزیه و تحلیل های کمی را فراهم می آورد. از ویژگی های بارز این شاخه از علم اقتصاد، تحولات سریع و شگرف آن در طول زمان و بویژه طی دهه های گذشته می باشد. از این روی عدم آشنایی با ابزارهای جدید در این حوزه می تواند به تحلیل های گمراه کننده ای منتهی شود. دیگر ویژگی اقتصاد سنجی آن است که به عنوان ابزاری انتزاعی در علم اقتصاد شناخته می شود. براین اساس آنچه در بکارگیری این ابزار حایز اهمیت است، علاوه بر شناسایی جنبه های نظری مربوط به روش های مختلف، توانایی تلفیق این ابزار کمی با نظریه های اقتصادی است.

microfit

نرم افزار مایکروفیت (microfit) چیست؟

نرم افزار microfit یک برنامه کامپیوتری است که برای انجام تحلیل های اقتصادی سنجی طراحی شده و توسط اقتصاد دانان بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد بطوری که می توان گفت یک نرم افزار اقتصاد سنجی است. این نرم افزار بطور خاص برای انجام تحلیل رگرسیونی در نظر گرفته شده است، اما علاوه بر این می توان از آن برای ورود داده از طریق صفحه کلید و نیز رسم نمودارها نیز استفاده کرد. نرم افزار microfit نسخه 5.0 قابلیت های بسیاری از جمله پیش بینی، انجام آزمون فرض ها، برآوردها، پردازش داده، مدیریت فایل و نمایش گرافیکی نتایج را دارا است. این ویژگی ها، نرم افزار مایکروفیت 5.0 را به عنوان یک نرم افزار اقتصاد سنجی سری های زمانی بسیار قوی معرفی کرده که هم اکنون برای همه قابل استفاده است. در این نسخه، پیشرفت چشمگیر نسبت به نسخه 4.0 ایجاد شده و امکانات منحصر به فرد و قابلیت جستجوی متن های اقتصادی سنجی در آن اضافه شده است. علاوه بر این نرم افزار قابلیت های تکنیکی و عملیاتی و نیز کمک های لازم برای آموزش نحوه کار با برنامه را ارائه کرده و به این ترتیب می توان از آن در سطوح مختلف تحلیل های تکنیکی استفاده کرد.

مایکروفیت 5.0 برای آموزش به دانشجویان در کلاس های درس و نیز در دوره های مربوط به  آموزش اقتصاد سنجی پس از فراغت از تحصیل کاربرد دارد. برای کاربران حرفه ای برنامه های اقتصاد سنجی، این نرم افزار می تواند مجموعه متنوعی از روش های پذیرفته شده در سطح جهانی، تکنیک های چند متغیره برای همحجمی، مولفه های اصلی، همبستگی های کانونی و مدل های اغتشاش چند متغیره را در اختیار کاربران قرار دهد و به این ترتیب استفاده از تعداد زیادی مباحث تشخیصی و آزمون های غیرآشیانه ای که در سایر بسته های نرم افزاری موجود نیست، امکان پذیر خواهد شد. ارتباط متقابل محیط گرافیکی عالی و قابلیت های پیش بینی در مایکروفیت 5.0 این امکان را برای محققان فعال در حوزه اقتصاد سنجی ایجاد می کند که تحلیل های مورد نظر خود را به جای چند هفته، ظرف مدت چند روز انجام دهند.

microFIT-Applications-Sep-2010

نسخه های مختلف ارائه شده از نرم افزار  microfiاکثراً تحت سیستم عامل DOS می باشند. امکان اجرای این برنامه ها در محیط ویندوز نیز وجود دارد، اما این نرم افزار برای استفاده تحت این سیستم عامل طراحی نشده است. توجه کنید که نسخه 4 نرم افزار مایکروفیت تحت DOS بسیار شبیه به نسخه 4 طراحی شده این نرم افزار برای استفاده تحت سیستم عامل ویندوز است. به هر حال، برای گذراندن این دوره لازم است شما آشنایی کافی با مفاهیم ریاضی و آمار داشته باشید. در صورت نداشتن این پیش زمینه ذهنی کارشناسان ما در شرکت آمار پژوهان پارسیان شما را یاری خواهند کرد.

مایکروفیت، انواع مختلفی از روش های تک متغیره، تکنیک های چند متغیره هم جمعی، مولفه های اصلی، همبستگی کانونی و مدلسازی اغتشاشات چند متغیره را دارا است و همچنین تعداد بسیار زیادی از مباحث تشخیصی و آزمون های غیر آشیانه ای را دارا است که در سایر بسته های نرم افزاری موجود نمی باشد. ویژگی گرافیک عالی در کنار قدرت و قبلیت برآورد در نرم افزار microfit، امکان انجام تحقیقات اقتصاد سنجی را به سرعت و به طرزی مؤثر فراهم می آورد.

نرم افزار مایکروفیت توسط 2 اقتصاد دان شناخته شده طراحی شده و امکان استفاده از تکنیک ها و آزمون های مختلف آماری را در اختیار کاربران قرار می دهد. طراحان این برنامه عبارتند از:

 • دکتر بهرام پسران که هم اکنون مشاور تحقیقاتی در موسسه مدیریت دارایی “وادوانی ” است. دکتر پسران همچنین به عنوان تحلیل گر مالی در شرکت سرمایه گذاری “تودر”، بانک انگلستان، موسسه ملی اقتصاد و تحقیقات اجتماعی و کنفدراسیون صنایع انگلستان فعالیت می کند.
 • دکتر هاشم پسران پروفسور اقتصاد در دانشگاه کمبریج، دارای کرسی تدریس در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، و کارشناس موسسه “ترینیتی” در کمبریج است. این محقق قبلاً ریاست واحد تحقیقات اقتصادی بانک مرکزی ایران و نیز پروفسور اقتصاد در دانشگاه کالیفرنیا در لوس آنجلس را نیز بر عهده داشته است. دکتر پسران موسس مجله اقتصاد سنجی کاربردی و نایب رییس موسسه سرمایه گذاری “تودر” است. ایشان عضو رسمی جامعه اقتصاد سنجی و آکادمی بریتانیا نیز هستند.

 

get_img

ویژگی های 5 microfit

برخی ویژگی های جدید اضافه شده در مایکروفیت 5 به شرح زیر است:

 • این برنامه امکان انجام تحلیل رگرسیون بر روی 120 متغیر مستقل را دارد و می تواند 5،000،000 داده را پردازش کند
 • حجم زیاد مدل های گرافیکی پیشرفته امکان ایجاد انواع مختلف نمودارها را فراهم می کند و به این ترتیب می توان به تعداد نامحدود نمودارهای رسم شده از داده ها را در هر صفحه داشت
 • مبحث سری زمانی مشاهدات می تواند بطور پویا اصلاح شود
 • از طریق این نرم افزار می توان برای داده ها از نرم افزار اکسل خروجی و ورودی گرفت
 • طراحی آزمون های ریشه واحد مثل فیلیپس- پرون، ADF- GLS، ADF- WS، و ADF- MAX
 • امکان تحلیل مدل های هم جمع با استفاده یا بدون استفاده از متغیرهای برون زاد ضعیف (مدل های VARX و VEXMX) که برای مدل سازی اقتصادهای باز کوچک ضروری است
 • پیش بینی مقادیر، تحلیل پاسخ ضربه، اطلاعات مقاومت و خطای انحراف تجزیه برای مدل های VARX
 • ارائه مولفه های اصلی و تحلیل همبستگی کانونی
 • برآورد ناپارامتری چگالی (تحلیل گاوسین و شعاع کرنل با قاعده انگشت سیلورمن و کمترین مربعات اعتبار سنجی بین بخش ها)
 • محاسبه ناحیه بحرانی بوت استرپ برای آزمون شناسایی قیود و مدل های هم جمع
 • ارائه مدل های GARCH چند متغیره که امکان برآورد مقدار گاوسی و آشوب های توزیع t چند متغیره را فراهم می کند
 • شبیه سازی نمونه کوچک از ناحیه بحرانی برای ریشه واحد و آزمون های هم جمعی
 • کران های خطای بوت استرپ برای تحلیل پاسخ ضربه، اطلاعات مقاومت و خطای تجزیه واریانس برای VARو VARX، و هم جمعی برای VARوVARX.
 • اکثر فایل های ایجاد شده با استفاده از نسخه 4.0 این نرم افزار در نسخه 5.0 آن نیز قابل استفاده است.
 • فایل های راهنمایی به کاربران در بسته نرم افزاری جدید بهبود پیدا کرده است.

econ_ucl_089_banner_sm

آموزش اقتصاد سنجی با استفاده از microfit

اگر نیاز به یادگیری نرم افزار مایکروفیت (microfit) برای انجام تحلیل های اقتصادی و اقتصاد سنجی دارید، همین حالا با ما در شرکت آمار پژوهان پارسیان تماس بگیرید. مشاوران و کارشناسان ارشد برجسته ما، دوره های آموزشی مناسبی را برای آموزش نرم افزار microfit  و پیش نیاز های آن به متقاضیان ارائه می کنند. در همه این دوره های آموزشی تمرین های پیشنهادی مناسب برای کار با نرم افزار در نظر گرفته شده است. مخاطبین این دوره، دانشجویان، کارکنان و کلیه علاقه مندان به این نرم افزار در حوزه اقتصاد سنجی می باشند. سرفصل های ارائه شده در دوره آموزشی نرم افزار microfit در این شرکت مطابق با نیاز شرکت کنندگان و به گونه ای تدارک دیده شده است که نیل به اهداف را در بازه زمانی کوتاهی فراهم می آورد. شرکت آمار پژوهان پارسیان علاوه بر ارائه دوره های آموزشی مایکروفیت، خدمات مربوط به انجام پروژه های اقتصاد سنجی با این نرم افزار را به دانشجویان، شرکت ها و محققان ارائه می دهد.در مورد این مطلب پرسش خود را مطرح کنید

tjtj
 
طرح توجیهی
درخواست خدمات 
همکاری با ما
تلگرام آمارپژوهان
مشاوره تلفنی
درگاه پرداخت