آموزش نرم افزار Expert Choice

71

نرم افزار Expert Choice یک برنامه محاسبات فازی و تکنیک های تصمیم گیری چند معیاره در علم مدیریت است. این نرم افزار به تصمیم گیرنده کمک می کند که مسائل برخوردار از معیارهای ارزشیابی متعدد را بررسی و حل کند. این نرم افزار از فرآیند تحلیل سلسله مراتبی (AHP)، برای مدل سازی مسئله تصمیم گیری و ارزیابی مطلوبیت نسبی استفاده می کند. اجرای روش تکنیک فرآیند تحلیل سلسه مراتبی امکان ارائه یک مدل ساختاری برای سازماندهی و تعیین موارد زیر را در اختیار کاربر قرار می دهد:

  • مقایسه اهمیت (Importance)
  • مقایسه ارجعیت (preference)
  • مقایسه درستنمایی (Likelihood)

تحلیل فعال بسیاری از جنبه های تکنیکی در این نرم افزار به همراه تحلیل های جامع و موثر مسائل پیچیده در آن باعث رواج زیاد استفاده از این نرم افزار در بین کاربران شده است. تحقیقات انجام شده تا کنون صد ها (اگر نه هزاران) مورد از تحقیقات و مطالعات کاربردی را نشان می دهد که از روش AHP در انجام آنها استفاده شده است. برخی از مسائل بررسی شده با استفاده از این تکنیک شامل سیاست های اجتماعی، بازاریابی، تحصیل، تولید، سلامت عمومی، برنامه ریزی شرکتی، برنامه ریزی حمل و نقل، مدیریت محیط زیست، کشاورزی و بسیاری از حوزه های دیگر است.

نرم افزار Expert Choice Pro در سه ماژول نرم افزاری پایه گروه بندی می شود: راهنمای گام به گام آنلاین، ماژول ساختاری، و مدل ارزیابی و انتخاب. راهنمای گام به گام آنلاین یک نسخه نرم افزاری مناسب است که به همراه نرم افزار در اختیار کاربران قرار می گیرد. ماژول ساختاری یک ویژگی طراحی شده برای کمک به کاربران برای ایجاد یک مدل AHP برای مسئله تصمیم است. این بخش یک ابزار کمکی در نظر گرفته شده برای درک مسئله و مدل سازی سلسله مراتبی است. هر چند امکان ایجاد مدل ها در این نرم افزار از طریق ماژول ارزیابی و انتخاب وجود دارد، ماژول ساختاری، مکانیزمی برای تسهیل درک مسئله در اختیار کاربر قرار می دهد. ماژول ارزیابی و انتخاب یک جزء اصلی در نرم افزار Expert Choice Pro است. این ماژول برای ایجاد یک مدل (در صورت نیاز می توان یک مدل را با استفاده از اطلاعات قبلی وارد شده در ماژول ساختاری به نرم افزار وارد کرد یا از مجموعه فرمت های مدل استاندارد برای این کار استفاده نمود)، انجام مقایسه حرفه ای بین ارزیابی های انجام شده، حل کردن یک مدل، اجرای تحلیل حساسیت، و نیز برای ایجاد گزارش ها مورد استفاده قرار می گیرد. مدل های تصمیم نرم افزار Expert Choice Pro از فرمت استاندارد AHP استفاده می کنند که در آن تحلیل سلسله مراتب عملکرد با اهداف کلی در نظر گرفته شده، در بالاترین سطح (که به عنوان سطح صفر شناخته می شود) مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین از سطوح پایین تر تحلیل برای بررسی معیار و زیر معیارهای مربوطه برای انتخاب از بین روش های موجود استفاده می شود.

73

کاربردهای نرم افزار Expert Choice

برنامه EC Desktop (اکسپرت چویس) یک برنامه قوی است که با استفاده از آن تیم تحلیل می توانند اهداف خود را اولویت بندی کرده و راه حل های موجود را ارزیابی و همسو کنند و به این ترتیب امکان حل مسائل مربوط به تصمیم های مهم سازمانی با سطح اطمینان بالا فراهم می شود. با استفاده از برنامه EC Desktop، شما می توانید تخصص و تجربه تیم تصمیم گیری خود را با استفاده از اطلاعات کمی ترکیب نمایید و به این ترتیب به یک درک ارزشمند، امکان تحلیل سناریوهای (What-If) و نگاه هماهنگ به اجزای تاثیرگذار و شناخت این مفاهیم دست پیدا کنید. می توان داده ها را از نرم افزار های مایکروسافت اکسل، مایکروسافت پروجکت، و پایگاه داده اوراکل بببه این نرم افزار منتقل کرد و به این ترتیب روش های جدید برای کمک به شما و تیم تصمیم گیری برای تحلیل این داده ها ارائه کند.

امروزه در تصمیم گیری ها، متغیرهای بیشتر، اطلاعات بیشتر، ذینفعان بیشتر و بطور کلی تعداد بیشتری از عوامل تاثیرگذار وجود دارند که بطور همزمان وقت کمتری را برای تصمیم گیری باقی می گذارند. به همین دلیل می توان مشاهده کرد که سازمان های موفق و صنایع فعال در اقتصاد امروز بطور گسترده از این نرم افزار برای تجمیع سریع تجربیات، تخصص و داده های مورد نیاز برای تصمیم گیری به صورت مشارکتی و دستیابی به نتایج مطمئن استفاده می کنند.

دوره آموزشی نرم افزار Expert Choice

شرکت آمار پژوهان پارسیان، دوره آموزشی نرم افزار Expert Choice را ارائه می کند و خدمات مورد نیاز را برای اتخاذ تصمیم های مهم درباره مسائل پیچیده در اختیار سازمان ها قرار می دهد. به این ترتیب ما به شما کمک می کنیم در حوزه تصمیم گیری های مورد نیاز خود، رو به جلو حرکت کنید. در این شرکت ما فرض را بر این می گذاریم که شما دانشجویان یا محققینی هستید که صرفاً به دنبال کسب موفقیت در رشته تحصیلی خود نیستید، بلکه علاوه بر این به دنبال رشد در دنیای امروز و درک پیچیدگی های مسائل دنیای واقعی با استفاده از فرآیند تحلیل سلسله مراتبی (AHP) و تصمیم گیری و مشارکت سازمانی بر اساس آخرین روش های علمی هستند. همچنین در شرکت آمار پژوهان پارسیان کلیه خدمات مربط به فرایند تحلیل سلسه مراتبی با این نرم افزار برای محققان، مدیران و دانشجویان  توسط کارشنان مجرب شرکت ارائه می گردد.

72

اهداف دوره

این دوره به منظور کمک به شما برای انجام فعالیت های فوق در نظر گرفته شده است. برای این کار متخصصان ما در شرکت آمار پژوهان پارسیان منابع مطالعاتی مناسب را فراهم کرده و مسائل دنیای واقعی را با استفاده از این نرم افزار برای شما ارزیابی می کنند. به این ترتیب شما قادر خواهید بود انواع مختلف اطلاعات را با استفاده از ابزارهای تصمیم گیری این نرم افزار مورد بررسی و تحلیل قرار دهید.

مفاهیم آموزشی دوره Expert Choice

دوره آموزشی ارائه شده توسط شرکت آمارپژوهان پارسیان، یک دوره کاربردی است که به منظور توسعه توانایی های تخصصی شما برای مدل سازی و تصمیم گیری های چند متغیره با استفاده از فرآیند تحلیل سلسله مراتبی (AHP) در نظر گرفته شده است. این دوره به دنبال بررسی چگونگی ایجاد ساختار برای یک مسئله در فرآیند سلسله مراتبی، ایجاد رتبه بندی برای انتخاب های موجود و اجرای تحلیل حساسیت است. شما با گذراندن این دوره با مفاهیم زیر آشنا خواهید شد:

  • آشنایی با AHP – که تکنیک های تصمیم گیری برتر در دنیای امروز را شامل می شود
  • درک اهمیت سیستم تصمیم گیری در یک سازمان
  • آشنایی با تجربیات واقعی درباره کار با نرم افزار Expert Choice
  • آشنایی با موارد موفقیت آمیز استفاده از AHP

لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دوره با ما تماس بگیرید.در مورد این مطلب پرسش خود را مطرح کنید

tjtj
 
طرح توجیهی
درخواست خدمات 
همکاری با ما
تلگرام آمارپژوهان
مشاوره تلفنی
درگاه پرداخت