آموزش نرم افزار Amos

41

Amos یکی از موفق ترین نرم افزارهای آماری است که اختصاصاً برای مدل یابی معادلات ساختاری (SEM) طراحی شده است. نرم افزار Amos توسط شرکت IBM (سازنده نرم افزار SPSS) به بازار عرضه شده است. نرم افزار Amos این امکان را برای شما ایجاد می کند که آماره های  آزمون فرض های روابط بین متغیرها را ارائه کنید و در مورد رد یا قبول فرض تصمیم بگیرید. این نرم افزار به شما اجازه می دهد مدل های مورد نیاز خود را با دقت بیشتر در مقایسه با تکنیک های آماری چند متغیره استاندارد ایجاد کنید. برای انجام این کار، امکان انتخاب رابط گرافیکی یا رابط غیر گرافیکی با استفاده از محیط برنامه نویسی برای کاربر در نظر گرفته شده است.

نرم افزار SPSS Amos به شما امکان می دهد مدل های ساختاری و رفتاری که نشان دهنده روابط پیچیده هستند را ایجاد کنید. این نرم افزار امکانات زیر را در اختیار کاربران قرار می دهد:

 • امکان مدل یابی معادلات ساختاری 
 1. با استفاده از این قابلیت می توان مدل های گرافیکی را از طریق درگ کردن و نیز ابزارهای ویرایش ایجاد کرد.
 2. ایجاد مدل های واقع بینانه که نشان دهنده وجود روابط پیچیده است.
 3. استفاده از قابلیت کد نویسی غیر گرافیکی برای اجرای فوری مدلهای بزرگ و پیچیده و برای ایجاد مدل های مشابهی که در برخی ویژگی های محدود با یکدیگر متفاوت هستند.
 4. استفاده از مزایای تحلیل چند متغیره استاندارد همچون تحلیل رگرسیون، تحلیل عاملی، و همبستگی و تحلیل واریانس.
 5. بهبود برآوردها با تعیین ویژگی متغیرها قبل از توزیع.
 6. استفاده از مزیت مدل محاسباتی زنجیره مارکوف مونت کارلو (MCMC) که یک روش محاسباتی سریع است و می تواند به صورت اتوماتیک اصلاح شود.
 7. انجام برآورد نسبت به داده های گروه بندی یا سانسور شده.
 8. ایجاد مدل ها بر اساس داده های غیر عددی بدون اختصاص شاخص های عددی به داده ها.
 9. کار با داده های سانسور شده بودن نیاز به وجود فرض نرمال بودن داده ها.
 10. استفاده از نسبت دادن رگرسیونی برای ایجاد یک مجموعه داده تنها یا پیچیده.
 11. استفاده از نسبت دادن رگرسیونی تصادفی یا نسبت دادن بیزی برای ایجاد مجموعه داده چند متغیره.
 12. امکان نسبت دادن ارزش به مقادیر گم شده یا متغیرهای پنهان.
 • استفاده از تحلیل بیزی – برای بهبود پیش بینی پارامتر های مدل.
 • ارائه روش های مختلف نسبت دادن داده ها – به منظور ایجاد مجموعه های متنوع داده.

42

 کاربردهای نرم افزاری SPSS Amos

با استفاده از نرم افزار SPSS Amos شما می توانید مدل های خود را در یک محیط داخلی تعیین، برآورد، ارزیابی و ارائه کنید و به این ترتیب فرضیات روابط بین متغیرها را نشان دهید. این نرم افزار همچنین دارای یک محیط کاربری غیر گرافیکی برای تعیین مدل ها است. در حقیقت این نرم افزار یک ابزار کامل برای دستیابی به مجموعه ای از اهداف همچون موارد زیر است:

 • روان شناسی – توسعه مدل های مورد نیاز برای درک چگونگی تاثیر گذاری مصرف دارو، درمان های بالینی و هنر درمانی بر خلق و خوی افراد.
 • تحقیقات درمانی و مراقبت از سلامتی – تایید می کند که کدام یک از سه متغیر اطمینان، نجات بیمار، یا تحقیق بهترین معیار برای پیش بینی نحوه تجویز دارو توسط پزشک برای بیماران است.
 • علوم اجتماعی – به بررسی این موضوع می پردازد که چگونه وضعیت اقتصادی جامعه، عضویت سازمانی، و سایر عوامل تعیین کننده می تواند در رفتار رای دهی و اشتغال به فعالیت های سیاسی تاثیر داشته باشد.
 • تحقیقات آموزشی – با استفاده از ایموس می توانید به بررسی نتایج برنامه های آموزشی برای تعیین میزان اثربخشی کلاس های درس بپردازید.
 • تحقیقات بازار – ایموس یا آموس چگونگی تاثیرگذاری رفتار مشتریان بر فروش محصولات جدید را مدل سازی می کند و میزان رضایت مشتریان و پایبندی آنها به یک برند تجاری را تحلیل می نماید.
 • تحقیقات سازمانی – به بررسی چگونگی تاثیرگذاری مسائل مختلف کاری بر میزان رضایت شغلی افراد می پردازد.
 • برنامه ریزی تجاری – به ایجاد مدل های اقتصادی و مالی و تحلیل عامل های تاثیرگذار بر دستیابی به شرایط کاری مورد نیاز می پردازد.
 • ارزیابی برنامه – به عنوان جایگزینی با روش رگرسیون سنتی گام به گام، Amos به بررسی نتایج برنامه یا مدل های رفتاری با استفاده از SEM می پردازد.

43

آموزش نرم افزار AMOS

هدف از برنامه آموزشی «تحلیل داده با استفاده از AMOS» القای توانایی کار کردن با مفاهیم آماری و تفسیر داده های مختلف تحقیق است. این برنامه دارای تاکید خاص بر تجربیات مربوط به کار با نرم افزار SPSS و AMOS است تا به این ترتیب محقق بتواند مجموعه های مختلف داده را با استفاده از روش های مختلف آماری تحلیل نماید (تحلیل آماری یک و چند متغیره). این دوره همچنین می تواند به شرکت کنندگان در رابطه با ایجاد درک عمیق تر نسبت به تحلیل پیچیده داده های کمی با توجه به شواهد تجربی با استفاده از روش «یادگیری با کار کردن» کمک کند. در حقیقت هدف از این دوره ترکیب کردن هر دوی مفاهیم تئوریک و کاربردهای عملی تکنیک های مختلف آماری با استفاده از نرم افزارهای آماری همچون SPSS و AMOS می باشد. شرکت کنندگان باید از دانش و آگاهی پایه نسبت به اصول آمار برخوردار باشند و پیشنهاد می شود که قبل از شرکت در این دوره و شروع کار با نرم افزار Amos درباره مدل سازی معادلات ساختاری مطالعه کافی داشته باشند.

محتوای دوره

متخصصان ما در شرکت آمار پژوهان پارسیان بر اساس تجربیات عملی تحلیل آماری در این دوره شما را با نحوه وارد کردن داده، خروجی و ورودی داده به نرم افزار، انتخاب حالت ها و زیر نمونه ها، تقسیم فایل، ترکیب حالت ها و فایل ها، ایجاد متغیر جدید، تغییر کد، نمودارها، تحلیل داده های گمشده، تحلیل توصیفی، همبستگی، تحلیل قابلیت اتکا، تحلیل عاملی،تحلیل واریانس، مدل اندازه گیری و مدل ساختاری آشنا می کنند. راهنمای استفاده از این نرم افزار و خود نرم افزار نیز شامل اطلاعات تفصیلی درباره نحوه استفاده از این برنامه و راهنمای لازم برای کاربران است که در آن نحوه شروع کار با نرم افزار نیز توضیح داده شده است.

مخاطبان دوره

دانشجویان، محققان، تحلیل گران داده، مدیران داده و …در مورد این مطلب پرسش خود را مطرح کنید

tjtj
 
طرح توجیهی
درخواست خدمات 
همکاری با ما
تلگرام آمارپژوهان
مشاوره تلفنی
درگاه پرداخت