آموزش نرم افزار آماری R

R یک نرم افزار تحلیل داده است: دانشمندان، متخصصان آمار، تحلیلگران و سایر افرادی که نیاز دارند داده های مطالعاتی خود را تجزیه و تحلیل نمایند، از R برای تحلیل آماری، تجسم داده ها و مدلسازی پیش بینی کننده استفاده می کنند.

R یک زبان برنامه نویسی است: که به دلیل سرعت بالا و سهولت استفاده از آن در شبیه سازی ها و تجزیه و تحلیل های آماری مورد استفاده بسیاری از کاربران قرار گرفته است. این زبان با فراهم آوری اپراتورها و توابع، فرایند کاوش، مدل سازی و تجسم داده ها را برای کاربر بسیار آسان می گرداند. یک تحلیل داده کامل در R عموماً از طریق چند خط دستور میسر می شود.

R محیطی برای تحلیل آماری است: در زبان R برای تمامی امور مربوط به بکارگیریداده، مدل های آماری و یا نمودارهایی که تحلیلگران داده بدان نیاز دارند، توابع مشخصی وجود دارند. نه تنها تمامی روش های استاندارد در این محیط وجود دارند، بلکه از آنجایی که اغلب تحقیقات آماری و مدل سازی های پیش بینی کننده در R انجام می شوند، اخیرترین تکنیک ها و فنون عموماً برای اولین بار در سیستم R پیاده سازی می شوند.

6

ویژگی های نرم افزار آماری R

نرم افزار R قابلیت ارائه مجموعه متنوعی از تکنیک های آماری و گرافیکی را به کاربران خود دارد که برای مثال در این رابطه می توان از مدل های خطی و غیر خطی، آزمون های آماری کلاسیک، تحلیل سری زمانی، طبقه بندی اطلاعات، خوشه بندی، شبیه سازی، مدل سازی و موارد مانند آن نام برد. به خاطر شباهت بالایی که نرم افزار s-pluse به نرم افزار R دارد، یادگیری این نرم افزار برای افرادی که با S-pluse آشنایی دارند بسیار جالب و آسان خواهد بود، از طرف دیگر یادگیری R می تواند S-pluse را هم در برگیرد. در این رابطه برخی تفاوت های اساسی در نرم افزار R در مقایسه با نرم افزار S-pluse ایجاد شده، اما کد های نوشته شده برای اجرا در نرم افزار S تغییر نکرده است. به هر حال بسیاری از استانداردهای توابع R بطور انحصاری برای این نرم افزار نوشته شده و به این ترتیب دنبال کردن الگوریتم های انتخاب در این نرم افزار به سادگی برای کاربران امکان پذیر است.

یک مزیت دیگر نرم افزار آمار در گرافیک استاتیک آن است که می تواند نمودارهای با کیفیت شامل سمبول های ریاضی تولید کند. علاوه بر این، گرافیک های داینامیک و جذاب از طریق بسته های اضافی طراحی شده برای این نرم افزار قابل دسترسی و استفاده است.

نرم افزار R فرمتی خاص خود برای مستندسازی اطلاعات دارد که از آن برای منظور ارائه اسناد جامع و فراگیر هم به صورت آنلاین (برای تعداد خاصی از فرمت ها) و هم به صورت کپی بر روی حافظه استفاده می شود.

7

دوره آموزشی نرم افزار R

با گذراندن دوره «مقدمه ای بر نرم افزار R» در شرکت آمار پژوهان پارسیان، شما پیش زمینه کافی برای آشنایی با اصول کار با این زبان را بدست می آورید. این دوره شامل ویدئوهای آموزشی و انواع گوناگونی تمرین است که در قالب فصولی مدون به شما ارائه می شود. برای شروع، لازم است که با نحوه دانلود و نصب R (و R studio) بر روی کامپیوتر خود آشنا شوید. سپس در این دوره برخی از مفاهیم اصلی در اولین جلسه کار با نرم افزار به شما آموزش داده خواهد شد.

از اینجا به بعد، کارشناسان ما شما را با مفاهیمی آشنا می کنند که به ترتیب از ساده به دشوار برای شما مرتب شده و از انواع داده/ شی و عملکردها، وارد کردن اطلاعات به R، و حلقه ها و شرایط تحلیل شروع می شود. در ادامه شما با نحوه استفاده از این نرم افزار برای انجام تحلیل های مورد نیاز آشنا می شوید و شناخت کمی با هر نوع شی در R و نحوه استفاده از عملیات داده کاوی/ تجزیه و تحلیل داده را پیدا می کنید.

پس از این مرحله، نوبت به گرافیک ها می رسد که مطابق آن شما با نحوه ایجاد نمودارهای دو بعدی یک متغیره و چند متغیره آشنا می شوید. شما همچنین قالب بندی بخش های مختلف یک نمودار و نحوه تنظیم ویژگی های مربوط به آن همچون لایه های نمودار، ناحیه، نقاط، خطوط، محورها، متن، رنگ و موارد مانند آن را فرا خواهید گرفت. در این نقطه، دوره آموزشی شما با دو موضوع خاتمه پیدا می کند: خروج نتایج از نرم افزار R، و ایجاد توابع. شرکت آمار پژوهان پارسیان علاوه بر برگزاری دوره آموزشی نرم افزار R کلیه خدمات مربوط به پیاده سازی نرم افزار R در پروژه ها، تحقیق ها و… را ارائه می دهد.

محاسن گذراندن دوره آموزشی R

برای افرادی که با نرم افزار R آشنایی کافی ندارند، این دوره می تواند به مقدار کافی اطلاعات مورد نیاز برای کار با نرم افزار را در اختیار آنها قرار دهد. در این دوره توضیح مفاهیم از پایه شروع می شود. در نتیجه دوره حاضر به این منظور در نظر گرفته شده که در مدت زمانی که کمی بیش از یک هفته است، شما بتوانید بطور عملی با این نرم افزار کار کنید. برای افراد مبتدی که مقداری تجربه در زمینه کار با این نرم افزار دارند، این کلاس آموزش نرم افزار می تواند کامل کننده معلومات کاربر برای استفاده از نرم افزار باشد و اشکالات احتمالی هنگام کار با برنامه را برای این افراد بر طرف کند. از دیگر مزایای یادگیری این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از تحلیل های سری زمانی برای واحدهای تحقیق و توسعه در صنایع
  • استفاده از رگرسیون خطی و چندگانه برای پیش بینی آینده در صنایع
  • شبیه سازی آسان برای مقایسه مدل های متفاوت در یک موضوع

software_training

عناوینی که در این دوره آموزش داده می شوند

1- استفاده از نرم افزار R برای تحلیل آماری

در این دوره شرکت آمار پژوهان پارسیان که نام آن «تجزیه و تحلیل آماری با استفاده از R» است، شما نحوه کار با این نرم افزار آماری R را بر اساس آگاهی خود از اصول آمار فرا خواهید گرفت. در حقیقت «تجزیه و تحلیل آماری با استفاده از R» برای بررسی عمیق مفاهیم آماری در نظر گرفته نشده است. پس از کامل شدن این دوره، دانشجویان می توانند از نرم افزار R برای خلاصه سازی و رسم نمودار داده، محاسبه فواصل اطمینان، آزمون فرضیه ها، ارزیابی نیکویی برازش، و تحلیل رگرسیون خطی استفاده کنند.

2- مدل سازی با استفاده از نرم افزار R

در این دوره که نام آن «مدل سازی با استفاده از نرم افزار R» است، شما نحوه استفاده از این نرم افزار برای ایجاد مدل های آماری و استفاده از آنها برای تحلیل داده ها را فرا خواهید گرفت. در این دوره پس از آشنایی با رگرسیون خطی ساده، کارشناسان زبده ما شما را با رگرسیون چند متغیره آشنا خواهند نمود. در ادامه این دوره مدل خطی بررسی می شود و برای این کار از حالت های خاص رگرسیون خطی ساده و رگرسیون چند متغیره استفاده می شود. پس از آشنایی با این مفاهیم نوبت به ارائه تحلیل داده های جغرافیایی می رسد که در ابتدا این کار با استفاده از گرافیک های نسبتاً آسان و رویکردهای تحلیل ساده انجام می شود. این مبحث با توضیح مدل های تاثیر مشترک و بررسی رویکرد پیش بینی برای این داده ها ادامه پیدا می کند. تاکید اصلی در این دوره بر چگونگی استفاده از نرم افزار R برای تحلیل مدل های مورد نظر و چگونگی تفسیر نتایج حاصل از آن به جای بررسی چارچوب تئوریک این مدل ها است. در نتیجه برای گذراندن این دوره لازم است آشنایی مناسب با مدل های خطی مورد نیاز وجود داشته باشد.

3- نمودارها در نرم افزار R

هدف این دوره که نام آن «نمودارها در نرم افزار R» است، نحوه رسم نمودارهای آماری با استفاده از زبان R و نیز آشنایی با محیط آماری برای انجام محاسبات لازم و رسم نمودارهای مورد نیاز آموزش داده می شود. در این دوره شرکت آمار پژوهان پارسیان، نمودارهای استاندارد آماری همچون نمودارهای پراکندگی، نمودارهای میله ای، هیستوگرام، و نیز نمودارهای جعبه ای بررسی می شود و زمان مشخصی به بررسی مدل های اصلی مورد استفاده برای ایجاد این نمودارها در نرم افزار اختصاص داده می شود تا به این ترتیب کاربر بتواند با توجه به آموزش های ارائه شده نمودارهای سفارشی مورد نظر خود را رسم نماید.

4- تحلیل آماری بیزی در نرم افزار R

پس از گذراندن این دوره که نام آن «تحلیل آماری بیزی در نرم افزار R» است، شما می توانید با نصب و اجرای برنامه rjags، انواع مختلف تحلیل های آماری بیزی را با استفاده از نرم افزار R انجام دهید. با استفاده از R و rjags، کارشناسان زبده ما به شما آموزش می دهند که چگونه مدل های بیزی را مشخص کرده و با استفاده از مدل های رگرسیون برای تحلیل داده های پیوسته، شمارش و طبقه بندی آنها استفاده کنید. روش های پوشش داده شده از دیدگاه تحلیل بیزی در این نرم افزار شامل رگرسیون خطی، تحلیل پواسن، رگرسیون دو جمله ای لوجیت و منفی، و نیز رگرسیون ترتیبی است.

5- برنامه نویسی در نرم افزار R

در این دوره آموزش نرم افزاری شرکت آمارپژوهان پارسیان که نام آن «دوره مقدماتی شماره 1 برنامه نویسی در نرم افزار R» است، مفاهیم پایه در برنامه نویسی کامپیوتری از طریق نرم افزار R معرفی می شود و این دوره برای کسانی در نظر گرفته شده است که آشنایی کم با برنامه نویسی دارند، یا اصلاً در این حوزه اطلاعاتی ندارند. در این دوره متخصصان ما به شما یاد می دهند که چگونه از ابتدا با این نرم افزار کار کنید، فرمت های فایل را بشناسید و از ویرایشگر متن برای برنامه نویسی استفاده کنید. به این ترتیب شما با نحوه خواندن فایل ها، استفاده از سمبول ها و تنظیمات آن و نیز حلقه های ساده تکرار آشنا می شوید. درنهایت، این دوره ابتدایی با آموزش ساختارهای داده و تنظیمات زیر مجموعه آن خاتمه پیدا می کند.

در ادامه این دوره در سطوح پیشرفته تر، شما می توانید مهارت برنامه نویسی خود در نرم افزار R را کامل کنید. به این ترتیب شما با نحوه کار نرم افزار با بردارهای عددی و ارزش های خاص و نیز چگونگی تحلیل این ارزش ها آشنا خواهید شد. در این دوره آموزش با تحلیل اطلاعات متنی در نرم افزار شروع می شود و شما با نحوه تحلیل عبارت های عادی، تاریخ ها، کلاس ها و توابع نوعی، و نیز ماتریس ها، چارچوب داده و فهرست ها آشنا می شوید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه و زمان برگزاری این دوره با ما در شرکت آمارپژوهان پارسیان تماس بگیرید.در مورد این مطلب پرسش خود را مطرح کنید

tjtj
 
طرح توجیهی
درخواست خدمات 
همکاری با ما
تلگرام آمارپژوهان
مشاوره تلفنی
درگاه پرداخت